Trumps sidste fredsforslag
UKRAINEKONFLIKTEN: Præsident Donald Trumps fredsforslag kræver, at Rusland får de besatte områder, inklusive Krim. Ukraine skal ikke kunne blive medlem af NATO, men skal garanteres sikkerhed af andre lande.

Donald Trump / Volodymyr Zelenskyj. Foto: Gage Skidmore (CC BY SA 2.0)/ IAEA Imagebank (CC BY 2.0).
Præsident Donald Trumps seneste forslag til at mægle fred mellem Rusland og Ukraine er nu blevet præsenteret, og ifølge Det Hvide Hus er det deres sidste forsøg på at finde en løsning. Hvis parterne afviser forslaget, har USA i sinde at trække sig fra forhandlingerne. Der er dog grund til bekymring, da en anonym kilde, der angiveligt ”står tæt på den ukrainske regering”, mener, at forslaget tilgodeser Rusland:
— Forslaget er meget klart i forhold til de konkrete gevinster, Rusland får, mens det er vagt og kun nævner i generelle vendinger, hvad Ukraine får.
Ifølge forslaget skal Rusland beholde Krim, størstedelen af Luhansk samt de besatte dele af Donetsk, Kherson og Zaporizjzja. Dette er et forslag, som præsident Volodymyr Zelensky tidligere har afvist. Ukraine vil få en mindre del af Kharkiv tilbage. Det store atomkraftværk i Zaporizjzja skal tilhøre Ukraine, men drives af USA, og den strøm, der produceres, skal gå til både Ukraine og Rusland. Alle sanktioner mod Rusland siden 2014 skal ophæves.
Ukraine skal love ikke at blive medlem af NATO, men skal garanteres sikkerhed af europæiske og ikke-europæiske lande. Forslaget er dog uklart omkring, hvilken rolle USA selv vil spille. Ukraine skal have mulighed for at tilslutte sig EU i fremtiden og får ret til uhindret brug af floden Dnepr. Landet skal kompenseres for ødelæggelserne under krigen og modtage hjælp til genopbygning, men det nævnes ikke, hvordan dette skal finansieres.
USA skal ved lov anerkende, at det er Rusland, der har kontrol over Krim. Samtidig skal det økonomiske samarbejde mellem USA og Rusland styrkes, især inden for energi og industri.
I dag mødes en delegation ledet af USA med repræsentanter for Ukraine, Tyskland, Frankrig og Storbritannien i London for at drøfte fredsforslaget. Trumps udsending Steve Witkoff skal mødes med præsident Vladimir Putin senere på ugen. Aftalen om de mineraler, som USA kræver af Ukraine, er et separat dokument, som skal underskrives i morgen.
Kommentarerne er modereret.. For at deltage i diskussionen – læs vore regler her.