Indvandrere markant overrepræsenterede blandt seksualforbrydere i Finland

MASSEINDVANDRING: Ny statistik fra politiet om voldtægter i 2023 viser, at indvandrere er kraftigt overrepræsenterede blandt gerningsmændene i Finland. De tre mest almindelige nationaliteter er syrere, congolesere og afghanere.

Genrebillede. Foto: Anemone123 via Pixabay.

Finlands politi offentliggjorde i sidste uge statistik over de seksualforbrydelser, der blev begået i 2023, og hvilke lande gerningsmændene kommer fra. Det fremgår, at personer med udenlandsk baggrund er stærkt overrepræsenterede, når det gælder voldtægter – et mønster, der ses i alle europæiske lande, der har modtaget såkaldte “flygtninge”.

Sammenlignet med finner begår syrere voldtægt femten gange oftere. For afghanere og congolesere er det tolv gange mere almindeligt, for irakere ti gange, mens somaliere har seks gange større sandsynlighed for at begå voldtægt end en finsk mand. Svenske statsborgere er nummer syv på listen og er dermed mere tilbøjelige til at begå seksualforbrydelser i Finland end finner, men det fremgår ikke, om der er tale om etniske svenskere eller personer med svensk statsborgerskab.

Den finske avis Ilta-Sanomat kommenterer, at stigningen i seksualforbrydelser nu er så markant, at den ikke længere kan bortforklares med “øget bevidsthed”. Eller som man har hørt i Sverige i flere år – at “anmeldelsesvilligheden” er steget.


  • Kommentarerne er modereret.. For at deltage i diskussionen – læs vore regler her.

  • Jaa den hvide kvinde får hvad hun fortjener i forlængelse af at hun har inviteret de skide beskidte sorte bakterier ind i norderen.


  • Skriv et svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

// //