15 årig pige kidnappet og terroriseret

DANMARK: Man kan næsten forestille sig, hvordan de danske politikere gnider sig i hænderne ved tanken om endnu ung pige, som er blevet ødelagt efter at have smagt på et stykke af kulturkagen.   

Endnu en rystende sag om grov kriminalitet har ramt Danmark. En 15-årig pige fra Vordingborg blev kidnappet, truet på livet og holdt fanget i 19 frygtelige timer af “to unge mænd fra Fyn” (udlændinge). Denne grusomme handling vidner om en uhyggelig virkelighed, hvor uskyldige danskere – særligt vores kvinder og børn – lever i frygt, mens politikerne fejler gang på gang i deres forpligtelse til at beskytte befolkningen.

Den nat, hvor den unge pige blev revet ud af sin tryghed, begyndte et mareridt uden lige. Hun vågnede med en kniv presset mod sin hals, mens en mand hviskede i hendes øre: “Hvis du skriger, så dør du.” Ifølge anklageskriftet blev hun – kun iført undertøj – bundet med plastikstrips og kastet i bagagerummet på en bil, hvorefter de to gerningsmænd transporterede hende fra Sjælland til en lejlighed i Ringe.

I de næste 17 timer blev pigen udsat for yderligere trusler og ydmygelser. Hendes mobil blev smidt væk, hun blev karseklippet mod sin vilje og tvunget til at kysse en af gerningsmændene. Truslerne eskalerede, og hun fik at vide, at hendes lillebror ville blive slået ihjel, hvis hun kontaktede politiet. Ydermere blev hun tvunget til at indtage en pille, der gjorde hende bevidstløs.

Hvis man vil, kan man finde disse typer af historier hver evig eneste dag overalt i hele Europa og en sag som denne, burde få alarmklokkerne til at ringe på Christiansborg, men det gør den ikke, for det er blevet hverdag nu og det har hele tiden været hensigten. Så den almindelige dansker lider fortsat under de kriminelle udlændinges hensynsløse adfærd uden nogen umiddelbar hjælp at hente nogle steder.

Hvor mange ofre skal der være, hvor mange af vores kvinder og børn skal kidnappes, voldtages og myrdes, før det danske folk har fået nok?

Anklagemyndigheden vil i denne sag forsøge at få de to gerningsmænd udvist af Danmark. Men hvor ofte har vi ikke set sager, hvor de kriminelle alligevel slipper med en minimal straf og bliver i landet? Danskerne har mistet tilliden til retssystemet, når kriminelle gang på gang ser ud til at have flere rettigheder end deres ofre og dette ses tydeligt i ethvert kommentarspor på de sociale medier hver eneste gang, en sag som denne dukker op. De ved alle sammen godt, at heller ikke denne gang, ender det med en udvisning.

Det er i øvrigt interessant at se, hvordan de danske medier nu kalder kriminelle udlændinge for “unge”. Danskerne er selvfølgelig ikke dumme, men læser man kun lige overskriften i forbifarten, tillægger man det vel næppe større betydning. Så tror man vel, at det lige såvel kunne være unge danskere og netop dette er da også hensigten.

Ikke nok med at de danske medier fører danskerne bag lyset igennem en form for fortielse af relevante oplysninger om etniciteten af de kriminelle, så kalder FynsStiftstidene dem endda for “midtfynske mænd”! Man må håbe at forfatteren af artiklen, Sara Astrid Kjærhus Kromann, har en dårlig smag i munden, når hun sidestiller disse to kriminelle udlændinge med midtfynske, danske mænd. Det fremgår af hendes profil på LinkedIn, at hun er tidligere ansat på McDonalds: Måske hun bare skulle være blevet dér.


  • Kommentarerne er modereret.. For at deltage i diskussionen – læs vore regler her.

  • Det er ikke sikkert at det er så nemt for vedkommende fra FynsStiftstidene at kunne vende tilbage til McDonalds, man kan jo være i den uheldige situation at man er for dum til at kunne arbejde på McDonalds men alligevel for klog til at blive politi-betjent 😀


  • Skriv et svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

// //